Wiosna – najtrudniejszy czas dla alergików

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To doskonała pora na spacery i korzystanie z pierwszych promieni słońca. Niestety ten okres nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to czas, kiedy zaczynają kwitnąć rośliny, a wiosenne porządki przyprawiają o kaszel, katar i ból głowy. Objawy alergii dają się we znaki szczególnie wiosenną porą, na co wpływ może mieć wiele czynników.

 

Czym jest alergia?

Alergia wynika z nieprawidłowej reakcji organizmu człowieka na czynniki, które powinny być obojętne dla zdrowia. Odpowiedzialne za to są alergeny obecne np. w pokarmach, pyłkach roślin, grzybach czy kurzu. Rolą układu odpornościowego jest ochrona organizmu przed czynnikami alergennymi. Każdy organizm indywidualnie „ocenia”, czy napotkany czynnik jest „wrogiem”. Jeśli układ immunologiczny wykryje niebezpieczeństwo, zaczyna walczyć, czego objawami są różnego rodzaju dolegliwości, takie jak np. alergiczny nieżyt nosa, kichanie, alergiczne zapalenie spojówek i kaszel.Najczęściej spotyka się dwa rodzaje alergii: wziewną i pokarmową. W pierwszej, substancje uczulające dostają się do organizmu drogą inhalacyjną (przez układ oddechowy), w drugiej przez układ pokarmowy.

Wiosenne alergeny

Wiosną szczególnym zagrożeniem dla alergików są pyłki roślin. Niektóre z nich są wiatropylne i lekkie, dlatego łatwo roznoszą się przez wiatr. Drzewa zaczynają pylenie już wczesną wiosną. Na przełomie lutego i marca kwitną leszczyny i olchy, z kolei w kwietniu topole i brzozy. Pyłki brzozy są jedną z częstszych przyczyn reakcji alergicznych, gdyż ich stężenie w powietrzu jest szczególnie wysokie.

Innym powodem schorzeń alergicznych, zwłaszcza w przypadku alergii dróg oddechowych, są pyłki traw (w tym zbóż), które pylą z różnym nasileniem od drugiej połowy maja aż do połowy września. Typowymi objawami są alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek. Sezon pylenia traw jest bardzo długi, a ich stężenie w powietrzu duże ze względu na ogromne rozprzestrzenienie traw.

Domowy wróg alergika

Popularnymi alergenami są także roztocza kurzu domowego, czyli pajęczaki, które występują najczęściej
w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, klimatyzacją, wykładzinami i tapicerowanymi meblami. Najlepszą pożywką jest dla nich złuszczony naskórek ludzki i zwierzęcy. 

Z kolei z obecności zarodników grzybów pleśniowych, często nie zdajemy sobie nawet sprawy.  Utrzymują się one
w źle wentylowanych łazienkach, piwnicach, saunach, kurzu domowym, a także w klimatyzatorach. Wywołują alergie skórne oraz objawy ze strony górnych i dolnych dróg oddechowych.

Kichaj na alergię!

Osoba uczulona powinna przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przypadku alergii pokarmowej, warto unikać grupy pokarmów, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Są to np.: mleko krowie, orzeszki ziemne, jajo kurze, owoce, ryby i owoce morza. Pamiętajmy jednak, że to, jaki produkt nas uczula jest kwestią indywidualną.

Alergicy uczuleni na pyłki roślin powinni w miarę możliwości omijać miejsca, w których stężenie pyłków jest wysokie. Lepiej wybierać okolice nadmorskie lub wysokogórskie, które są mniej zanieczyszczone.

Warto przemyśleć również wystrój wnętrz i zrezygnować z dywanów, zasłon i mebli tapicerowanych, które są siedliskiem kurzu domowego, a tym samym roztoczy. Ponadto, sprzęty lepiej ustawić tak, aby częste sprzątanie
i odkurzanie nie sprawiało problemu. Być może należy pozbyć się także niektórych roślin doniczkowych i pomyśleć
o sprawnej wentylacji pomieszczeń.

Bardzo istotne jest zdobywanie wiedzy na temat alergii, a także zmiana stylu życia i ciągłe obserwowanie reakcji organizmu. Na początku należy ustalić czynniki wywołujące alergię poprzez testy skórne, pokarmowe i badania krwi. Mając świadomość, które alergeny mogą być dla nas szkodliwe, łatwiej będzie nam podejmować konkretne działania i unikać czynników alergennych. Ważne dlatego, aby jak najszybciej udać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować alergię, a także zaproponuje badania i leczenie. Pamiętajmy, że przy prawidłowej diagnozie, leczenie alergii może być bardzo efektywne i skuteczne w niwelowaniu objawów schorzenia.